Hampton Bay

Kotikulmillemme on avattu uusi ravintola, Hampton Bay. Ravintola on ilahduttavasti elävöittänyt rantamme eloa. Tottakai ravintola piti testata.

Olimme tehneet pöytävarauksen etukäteen. Alusta alkaen palvelu oli sähläystä. Odotimme kymmenen minuuttia ovella ennen kuin yksikään tarjoilija kiinnitti meihin mitään huomiota. Pöytämme oli sijoitettu kahden ison ryhmäpöydän väliin, joista toinen vielä ns. baaripöytä. Olo oli kolosessa todella ahdistava. Onneksi toinen pöydistä ei aivan täynnä ollut. Pahimmassa tapauksessa pääni olisi ollut jonkun peffan vieressä.

Ruokalistasta ensi vilkaisulla tuli mieleen vierasvenesatamien perusruokalista, ribsit, burgerit ja lohikeitto. Vastaavia listoja on nähty tusinoittain.

Alkuruoka listalla oli tarjolla juustopalanen. Rakastan juustoja. Tiedustelin tarjoilijalta päivän juustoja. Vaihtoehdot olivat tuhkaraitainen kermajuusto tai punahomejuusto. Tilasin punahomejuuston. Mies otti katkaravut sitruuna-aiolilla.

Alkupaloja odotimme 45 minuuttia. Minulle tuotiin pöytään tuhkajuusto. Ihmettelin asiaa ja tarjoilija lähti asiaa selvittämään. Palasi asiaan noin vartin päästä kun kävin asiaa tiskiltä kysymässä. Ei kuulemma ollut punahomejuustoa. Miehen sitruuna-aiolissa ei maistunut ollenkaan sitruuna. Suolaista majoneesia.

Pääruuaksi valitsin kovasti etukäteen mainostetun Syrjäsen lohikeiton. Ihan ok lohikeitto. Ei ennakkohälyn arvoinen. Miehen simpukat myöskin ok.

Ravintola sijainti on kiva Hietalahden altaan vieressä. Kaunis aurinkoterassi ilta-auringolla. Veneilijöille löytyy ravintolan edestä päivä venepaikkoja.

Ruuan ja palvelun takia ei kannata vielä vaivautua. Annamme ravintolalle mahdollisuuden syksyllä todistaa kokemuksen vain alkukankeudeksi. Talven myötä kilpailu voi muuten käydä liian tiukaksi. Legendaarinen Salve on kadun toisella puolella kova kilpailija.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s